Drodzy Czytelnicy!
Serdecznie witam Państwa na łamach kolejnego wydania, które w całości przygotowaliśmy podczas pracy zdalnej. Sytuacja powoli się stabilizuje, do pracy powracają lekarze, a wraz z nimi pracownie techniki dentystycznej. W wydaniu odnajdą Państwo informacje na temat zasad pracy w nowej rzeczywistości. Polskie Towarzystwo Techników Dentystycznych przygotowało zestawienie rekomendacji postępowania, z kolei dr Zbigniew Raszewski opisał szerzej, jak zorganizować pracę w laboratorium, tak aby zapewnić bezpieczeństwo technikowi, lekarzowi i pacjentowi. Ponadto każda osoba, która zastanawia się nad dodatkowymi możliwościami zapewnienia bezpieczeństwa pracy, może zapoznać się z artykułem na temat lamp sterylizujących w dziale „Sprzęt i materiały”.
Serdecznie zachęcam także do lektury pozostałych tekstów, które poświęcone są protetyce oraz ortodoncji. Wśród tematów opracowane zostały m.in.: projekt uzupełnienia protetycznego przy ubytku kości, szablon chirurgiczny, zastosowanie zatrzasków niskoprofilowych, elementy zbliżające w aparatach zdejmowanych.
Życzę owocnej lektury
redaktor naczelny
prof. dr hab. inż. Leszek Klimek
Niniejsza praca jest doniesieniem kazuistycznym opisującym procedurę sporządzania ostatecznego obturatora dla pacjentki z nabytym ubytkiem kości szczęki, w oparciu o odlewany szkielet metalowy, metodą jednoetapową przy użyciu pojedynczej puszki. Wybrano konstrukcję z trójpunktowym podparciem.
Niniejsza prezentacja przypadku opisuje rekonstrukcję dwóch siekaczy środkowych w przedniej części szczęki. Po usunięciu zęba 11 przeprowadzono pomiary w celu zachowania wyrostka zębodołowego.
Artykuł na bazie 4 przypadków klinicznych pokazuje, w jaki sposób można zastosować zatrzaski niskoprofilowe.
Artykuł omawia proces przygotowania podbudowy pełnokonturowej wykonanej z biopolimerowego dysku G-CAM® z nanorurkami grafenu z użyciem otwartego uchwytu typu C-clamp.
Aparaty zdejmowane składają się z części akrylowej oraz elementów drucianych. Niektóre z nich mogą zostać użyte jako elementy zbliżające w aparatach zdejmowanych.
W artykule omówiono proces projektowania szablonu przy użyciu oprogramowania Exoplan (Exocad).
Artykuł dotyczy nowego koronawirusa SARS-CoV-2 i choroby przez niego wywoływanej – COVID-19. Omówione zostały sposoby zachowania bezpieczeństwa w gabinecie techniki dentystycznej w nowej rzeczywistości.
Wykorzystanie lamp emitujących promieniowanie UV-C to jeden z najlepszych sposobów pozbycia się wirusów, bakterii i grzybów, zarówno tych wegetatywnych, jak i zarodnikowych oraz przetrwalnikowych.